Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huom. This feature may not be available in some browsers.
veikka81 sanoiEttä tulikin tyhmä kysymys mieleen tuosta kytkimen siirtohaarukasta. Hitsaamallahan siitä ei saa kunnollista ei sitten millään, kun se on tuommosta valu paskaa. Joten se kannattaa unohtaa, vai ???
Mikset teetä esim työkaluteräksestä uutta,jolloin karkaisun jälkeen kestää varmasti paremmin kuin alkuperäinen valukura.?veikka81 sanoiEttä tulikin tyhmä kysymys mieleen tuosta kytkimen siirtohaarukasta. Hitsaamallahan siitä ei saa kunnollista ei sitten millään, kun se on tuommosta valu paskaa. Joten se kannattaa unohtaa, vai ???
ST sanoiMikset teetä esim työkaluteräksestä uutta,jolloin karkaisun jälkeen kestää varmasti paremmin kuin alkuperäinen valukura.?
veikka81 sanoiJa kun tuota korokerengasta en tehnyt, niin painelaakerin ja asetelman käpälien väliin jäi selvä rako, mikä on taas siinä mielessä hyvä että se vähentää tuota kampuran laakereiden kuormaa. Kuin että jos se säädetään silleen että se painelaakeri tukee asetelmaan kiinni koko ajan niin eikös silloin siellä tule niille laakereille kuormaa koko ajan jolloin katastrofin mahdollisuus suurenee.
tepi sanoiMistä tämä korokerengas juttu on lähtenyt ? Silläkö se kampuran pari sentin pakitukset otetaan kiinni ??? ;D
Tyyskä sanoiNo joo kyllähän se haarukka katkesi tossa kesällä. Syytä en tiedä itsekkään miksi niin teki. Kun ei silloin löytynyt uutta haarukkaa niin vein sen tutulle hitsarille ja on sen jälkeen kestänyt. Uuden haarukan saa tilattua printsportilta. Toimitus aika oli muistaakseni 2 viikkoa. Ja hinta oli muistaakseni jotain 140e luokkaa.
mr ahtopaine sanoilöysää kytkinpolkimelta säätöä,niin löysää irti asetelmasta..itse käytän aina kytkintä vaihtaessa pelkkää kytkinkopan kuorta ja kytkin akselia ja kokeilen sillain että kytkin irroittaa juuri haluamallani tavalla,jos ei irrota niin sit lastua vaan pois vauhtipyörästä..
eskes sanoiNo kun ei auta kun o löysät jo pois. ja mulla sellainen muokattu painelaakeri mitä jatkettu ja tällä hetkellä näyttää siltä
ett painaa asetelman tähteä noin 5mm sisään päin. Ja kun muistaisin että aikoinaan kun tuo tehtiin, siitä tehtiin 6mm alkuperäistä ns. pidempi.
Että jos nyt joku vaan saisi mitattu kiitoseukku
Veikka sanoiKuulostaa Polton jutulta, ja sulla kait on ACT:n asetelma, mulle kans suositeltiin tuota korokerengasta, mutta en laittanut sitä.
Eikö sitä korokerengasta voi ottaa pois ???
eskes sanoiJust siellä toi tehtiin, hyvin toimi eikä ollut kampikävelystäkään mitään haitta :seina heh.
On sen verran tiukka sovitus, mutta meinasin tänään purkaa sen ja katsoa jos saisin lyhennettu sen 5-6mm.
Tai sitten vaan menen paikalliselle timanttitiskille ja haen alkuperäisen painelaakerin tuskin se nyt montaa sataa
euroa kustantaa.
eskes sanoiTai sitten vaan menen paikalliselle timanttitiskille ja haen alkuperäisen painelaakerin tuskin se nyt montaa sataa
euroa kustantaa.
vmp sanoioi tätä ihanuutta ja vitutusta. Tuossa illalla evo3:sta sitten päätti sanoa vaihdelaatikko tai kytkin sopimuksen irti. Eli valoista lähdin liikenteeseen jonka jälkeen aloin pistämään kakkosta silmään mutta ei sitten mennyt lopulta pienen yrittämisen jälkeen sain sen sisään. Sillä sitten ajelin kotiin, onneksi oli koti lähellä niin ei tarvinut kauaa rääkätä.
Kotipihalla sitten koitin auto sammuksissa vaihteet menee hyvin silmään. Sitten koitin että pistin ykkösen silmään kytkin pohjaan ja auto käyntiin tuloksena vaihdelaatikko/kytkin piettää ääntä. Auto käynnissä ja yrittää saada vaihdetta silmään niin rohina vain kuuluu ja pykälää ei saa päälle.
Miten on kytkin vai loota?
Kevyt jalan painahdusvmp sanoiVastataas nyt tuohon eli kytkimestä oli jousi vääntynyt joka sielä ahisti. Laitettiin sitten uusi vakio kytkin joka teki kuukauden kuluttua saman. Nyt on sitten sintteri jos vaikka kestäis. Mukavaa hommaa tuo laatikko jumppa kuitenkin :seina
Kellään ideoita mikä vois aiheuttaa tuon jouen liikkumisen?
tepi sanoiact:lta sintteriä taikka massalevyä jotka n tarkoitettu awd dsm tuotteiseen... Sama boori ja orginaali sopivuus, ei tarvi maksaa "evo" lisää. ACT:t vaikkapa ebaystä.
Itsellä jossain kikottimessa act:n neli lapainen jousitettu sintteri ja käytetty act 2100 paineasetelma ja on napakka sisäänajon jälkeen. Nyt on kilsoja ja ratapäiviä alla kesän verran ja toimii hyvin, laatikon synkatkin kiittää kun ei oo niin paljon pyörivää massaa kuin massalevyssä.
MitsuEvo3 sanoiJa sellasta kyselisin, että tässä kytkinpaketissa näkys olevan tuossa painelaakerilla tommonen "kuppi" ni onko se jokin kohdistusholkki vai rasvakuppi? Tuleeko ne yleensä paketin mukana ja sit muutenki kytkimenpultit?
http://www.ebay.com/itm/EXEDY-RACING-STAGE-2-CLUTCH-KIT-FLYWHEEL-MITSUBISHI-LANCER-EVO-4-5-6-7-2-0L-4G63-/160641831702?hash=item2566ffd316&item=160641831702&pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&vxp=mtr
Veikka sanoiLevyn kohdistus tapin vasemmalla puolella oleva kirkas rengas näyttäis neulalaakerilta
MitsuEvo3 sanoiApexin ilmanputsarin tulaan eBaysta, oli muute älyttömän halpa sieltä.
Veikka sanoiAct:n asetelmien kanssa pitäis rassata siirtohaarukan ja painelaakerin väliin semmonen korokelevy, jolloin tapahtuisi täydellinen irroitus,näin minua ohjeistettiin suomalaisen asentajan toimesta.
MitsuEvo3 sanoiKaikki pitäs olla kunnossa, työsylinteri liikkuu hyvin, melkein jopa ottaa kiinni sinne vaihdelaatikon kylkeen se sylinterin männän työntämä haarukka.
Kytkimen tuntuma on jotenkin outo..sellane et aluks ei tapahdu mitään ja sit loppuu tiukkaa, mutta sit yhtäkkiä vaa loppuu ja poljin onkin jo lattiassa. Siis tarkotan tällä, että poljin on jäykkä koko loppumatkan, mutta tuntuu että se itse tiukka alue on siellä ihan lopussa.