Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huom. This feature may not be available in some browsers.
MakeM sanoiCamskillillä "vakio" reilun 180e, olisi kyllä aika hyvän hintainen. Auto on kuitenkin tällä hetkellä vakio, niin sikäli ainakin nyt kävisi. Tiedä sitten alkaako myöhemmin vituttamaan, jos tuon vitosen ecunkin jaksaisi joskus kiinni laittaa ja viritellä![]()
akio sanoieiköhän se kannata koneistaa ja tasapainottaa kun on siinä holleilla.
my two cents
ast sanoiNelivetoinen kohtuu tehokas auto on kuitenkin aika rankka kytkimelle, jos ajatellaan että normi 2-litraisissa 2-vetoisissa 100-130 hv saman aikakauden autoissa on melkein saman kokoisia kytkimiä.
Hullude sanoiJees, sitä mä vähän veikkasinkin.
Mut vähän ihmettelen et kun nestettä kuitenkin on ja jos vuotais jostain niin kumma et se alkaa sit taas toimimaan hetkeks.. No täytyy kattoa jos tänään vielä kiukuttelee niin alkaa vähän kattelee et mikäs siellä vois vuotaa!
Hullude sanoiNo nyt on asiaa ihmetelty montulla öljynvaihdon yhteydessä ja selvisi että kytkintyösylinterin banjo oli märkä eli siitä kaikestapäätellen ainakin vuotaa. Oli kytkin-neste säiliökin tyhjä kun pääsin montulle asti.
Täytin säiliön ja pumppailin vähän kytkintä niin heräs taas ja nousi ylös, mutta varmaan vetää ilmaa sieltä banjon välistä kun edelleen se vähän väliä jää pohjaan ja saa nostaa polkimen ylös jalalla.
Mutta nyt ilmeni toinen juttu, kytkin ylhäällä niin joku pieni naputus kuuluu jostain laatikon kulmilta? Painelaakeri(ko)?
Eikös jos olis päittäisvälystä niin naputus kuuluisi sillon kun kytkin painetaan pohjaan eikä toisinpäin.. Ja nyt siis meteli loppuu heti kun kytkimen painaa pohjaan ja alkaa taas kun laskee sen ylös!
Mutta koitin vähän vilkuilla siitä kytkinhaarukan reijästä sisään niin valkonen asetelma näkyi joka viittaisi clutchmasterssin sintteriin niinkuin pitikin eli ehkä se kone on rempattu sittenkin, lohkokin juuri maalatun näköinen ja tuoreet massat kaikissa tiivistepinnoissa.
Jonkun puoli senttiä se haarukka heilui siinä vapaana eli mitä oon lueskellut niin se on aika yläraja sille välykselle?
Harri K sanoiKyllä öljynvaihto juurikin noin.
Mutta eihän siellä mikään pyöri jos auto on paikallaan ja käy tyhjäkäyntiä?
Kytkimestä se sitten tulee.Hullude sanoiNo ei minunkaan mielestä niin mutta sieltä se ääni suunnasta ääni tuli ja kädellä tuntui kun otti kiinni kulmavaihteesta..? Ja koneesta ääni ei tule kun loppuu kun painaa kytkimen pohjaan..
MitsuEvo3 sanoiSintterikytkinhän voi pitää mellakkaa, ja onko alakertaa tasapainoitettu ja vakio vauhtipyörä?
Kolina viittais just kytkinlevyn keskiöön, itellä tuo koitu koko keskiön rikkoutumiseen, boorit ihan sileät ja koko keskiö napsahtanu irti lavoista. Vika varmaan oli huonossa boorin puhdistuksessa tai jokin valuvika kytkinlevyn keskireijällä. Ääni kuului samalla tavalla kun kytkin oli ylhäällä.
Harri K sanoiYmmärtänet että jos autosi on paikallaan eikä pyörät pyöri ei kulmavaihteessa pyöri yhtään mikään ;D
MitsuEvo3 sanoiEikai sen kuvitelmaa tarvii olla, jos se ääni sattuu kaikumaa sinne ni voihan ne hiljetä uusilla öljyllä.
köntsä sanoikuinkas tuota kytkimen haarukkaa sääretään lähemmäs asetelmaa ku ei meinaa kytki irrottaa kunnolla pitää runnoa väkisin vaihre päälle ku paikaltansa lähtee
kytkin ja kone ajettu noin 4000tkmast sanoiMittaisin ihan ensimmäiseksi kampiakselin päittäisvälyksen jos kytkin ei enää irrota.
köntsä sanoieipä se auttanu pitääskö kokeilla jatkaa työsylinterin tappia
köntsä sanoikytkin ja kone ajettu noin 4000tkm
köntsä sanoiilmattu on nyt rupes melekeen pelaamaan normaalisti ku ei paina poljinta muutaku siihen asti mihkä normaalisti pysähtyy ja jos painaa siitä yli nii ei pelaa vaihteet
köntsä sanoisiis kone remontin jälkeen ajettu 4000km ja poljin on ok meinasin vain sitä kun poljin pysähtyy nii sen jälkeen on noin 1cm ku oikeen väkisin polkee
ja kun vaihdepäällä starttaa nii pelaa paitsi jos sen jälkeen käyttää kytkintä ylhäällä ja kokeilee uurestaan nii ei pelaa