EX ajokin kuvatus =) ( Celeste ST 1976)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Japoff
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Japoff

T4
Liittynyt
28 Maaliskuu 2010
_big.jpg


Tuommosella tuli joskus autoilu aloitettua ... Harmi ettei tullut laitettua talteen :)

PS enpä tiedä onko oikee paikka kuvalle , mut tulipahan laitettua johonkin...
 
Vs: EX ajokin kuvatus =) ( Celeste ST 1976)

On kyllä makeen näkönen, vanteet ja renkaat tekee oman vaikutuksensa :peukku Mikä tuon rekisteritunnus oikein on aikanaan ollut?
 
Vs: EX ajokin kuvatus =) ( Celeste ST 1976)

Ei liity varsinaisesti tähän, mutta pistän kuitenkin

Lokakuussa 09- näin Helsingin tattarisuolla erään romuautojen virallisen vastaanottopisteen pihalla erittäin hyväkorisen hopeisen celesten, jota romumiehet olivat juuri ottamassa käsittelyynsä. Näin jälkikäteen on harmittanut harva se päivä etten mennyt väliin. Auto oli pölyinen, eli luultavasti seissyt vuosia jossain tallissa. Ikävä kyllä romuksi tuo kait meni.

Säälittää miettiä, että vastaavaa tapahtuu varmasti harva se päivä ympäri suomea. Jos esim. perikunta siivoaa kuolleen talleja, ja sieltä paljastuu joku vanha rekisteristä poistettu "romu", saattaa asiasta tietämätön herkästi soittaa kuusakosken pojat paikalle, ilman että edes miettii että sille autolle saattaisi oikeasti olla kiinnostunut ostaja jossain.
 
Vs: EX ajokin kuvatus =) ( Celeste ST 1976)

Heh, mä pelastin ton celesten tuolta tattarisuolta silloin. oli joo seissyt noin vajaat 20vuotta jossain kuivassa. todella hyvä korinen auto(esim. ei ole koskaan hitsattu edes alustaan.) nykyään hyvässä hoivassa, josta ei helpolla luovuta!!
 
Vs: EX ajokin kuvatus =) ( Celeste ST 1976)

Kuinka tuon rekisteröiminen onnistui/onnistuu tulevaisuudessa? Jos romutustodistus on ehditty tehdä, niin rekisteröiminenhän ei ole enään mahdollista? Hieno homma kuitenkin että Celeste pelastui sieltä. Tuntuikin todella pahalta miettiä sen romuttamista.
 
Vs: EX ajokin kuvatus =) ( Celeste ST 1976)

ei siitä oltu tehty romutus todistusta. kai se purkaamon mies sen verran vielä järjissään oli ettei viittiny paalii laittaa
 
Kirjoitellaan nyt tähän vanhan jatkoksi, kun on vain bongaus ja itsellä ei ole enempää tietoa. Toissapäivänä pe 7.8. tuli nähtyä Hgin Malmin kentällä cruisingin etkoilla todella hieno kuparinruskea Celeste ST. En ihmettelisi vaikka olisi museorekisterissä. Yhden herrasmiehen kanssa siinä juteltiin ja hän kertoi hänellä olleen aikoinaan Celeste. Vaihtarina itse kerroin tuosta, että aikoinaan Mitsu-liikkeen kauppias / kauniimpi puoliskonsa ajelivat sellaisella.

 
Viimeksi muokattu
Takaisin
Ylös Bottom