Olihan taas tullut ideoita mahdollisista ongelmakohdista ja koitin sulkea niitä tänään pois.
Vaihdoin ecun pinnit 10 ja 23 toisinpäin ja se oletettavasti muutti sytytysjärjestystä. Muutoksen jälkeen kone pyöri tosi raskaasti ja paukahteli pakoputkessa, joten laitoin ne niin miten alunperinkin oli. Nämä pinnit oli merkattuna Proton Wiran ja Evo 4-8 pinnien vertailukuvaan ja siksi testasin tämän.
Kääntelin myös sytytyksen ajoitusta reilusti aikaisemmalle ja myöhemmälle, mutta se ei vaikuttanut käynnistymiseen.
Kokeilin startata niinkin, että tyhjäkäyntimoottorin liitin oli irti ja niin, että MAFin liitin oli irti. En enää tarkasti muista mitä tapahtui, mutta näillä ei tainnut ollut mitään sykähdyttävää vaikutusta.
Avasin ecun ja katsoin miltä se näyttää. Mittasin myös mitä pinneissä tapahtuu milloinkin, enkä hoksannut niissä vikoja. Yritin myös poissulkea, ettei jonkun pinnin liitos olisi huono.
Tässä kohokohdat:
Pinni 40 Sensor Ground (IAT, Cam and Crank Angle Sensor) --> OK, eli anturit saavat maadoituksensa.
Pinni 56 Diagnostic OBDII Data Link Connector --> Todennäköisesti ok, koska jännite on 5V kun virrat päällä.
Pinni 62 Diagnostic OBDII Data Link Connector K-line --> Ei jännitettä, mutta yhteys kunnossa ecun pinniltä OBD-liittimen pinniin 7.
Pinni 79 Ecu Init Signal --> Ohjattu 12V virtalukolta, joka katkeaa starttausvaiheessa, mutta kokeiltu myös kytkimen takaa niin, ettei katkea.
Pinni 80 Backup Power Supply (12 Constant power) --> OK
Pinni 81 5V Sensor Power Supply / VREF 5V --> Jännite 5V kun virrat päällä.
Avasin sen toisenkin ecun (Space Starin) ja vertailin kuinka samalta se näyttää. Testasin starttausta myös tällä eculla, eikä sillä vaikuttanut yhtä lupaavalta.
Ecuissa oli jotain silminnähtäviä eroja ja vähän eri koodi. Evon ecussa JE331B52804A ja toisessa JE331B52604B.

Avasin myös multireleen, että näin miten se vetää kun laittaa virrat päälle. Sisällä kaikki näytti ehjältä ja halusin myös tietää, toimiiko releen metallirunko maadoituksena --> Ei maadoita, vaan pelkkäna suojakotelona.

Laitoin nyt bensanpaineanturin tilalle hyppylangan, ettei se piipittele aina virrat päällä. Nyt se näytää jatkuvasti 10bar eikä piipittele. Toivottavasti mittari ei mene myöskään rikki. On siinä paineasteikkoa vielä jäljellä.
Yhteys tietokoneeseen vaikuttaa nyt aika luotettavalta. Se vaan katkeaa starttausvaiheessa, mutta yhteys palaa sitten. Tästä pääsisi eroon muuttamalla vähän johdotusta.
Muistan lukeneeni, että carisman ecujen vaihdon yhteydessä pitäisi vaihtaa myös virtalukko samasta autosta ajoneston vuoksi, mutta tässä tapauksessa ajonestolaite ei pitäisi olla ongelmana. Lancerin hälyn ajonesto ei ole ollut edes kytkettynä ja ecu on kuitenkin toiminut tällaisenaan E33 Galantissa.
Mitähän nyt sitten seuraavaksi...