Ero sivun ”Lyhenteet tutuiksi” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Rivi 45: | Rivi 45: | ||
|Bits Per Second | |Bits Per Second | ||
|Bittiä sekunnissa | |Bittiä sekunnissa | ||
|- | |||
|ALDL | |||
|Assembly Line Diagnostic Link | |||
|Ei suomennosta | |||
|- | |||
|OBD | |||
|On-Board Diagnostics | |||
|Eij | |||
|} | |} |
Versio 21. toukokuuta 2009 kello 15.50
JDM Tuontiin liittyvät
Lyhenne | Selite Englanniksi | Selite Suomeksi |
---|---|---|
RO-RO | Roll On-Roll Off | ns. "Ajamalla laivaan, Ajamalla pois", halvin mahdollinen rahtimuoto. |
FOB | Free On Board | Hinta Japanin satamassa (ei sisällä rahtia tai vakuutuksia) |
CIF | Cost, Insurance & Freight | Hinta päätesatamaan asti + vakuutus |
C&F | Cost & Freight | Hinta päätesatamaan asti ilman vakuutusta |
Muita lyhenteitä
Lyhenne | Selite Englanniksi | Selite Suomeksi |
---|---|---|
ECU | Electronic Control Unit | Sähköinen ohjausyksikkö, Moottorinohjaus. |
EPROM | Erasable Programmable Read-Only Memory | Tyhjennettävä haihtumaton puolijohdemuisti. (muisti säilyy vaikka piirillä ei olisi sähköä) Piiri tyhjennetään UV-valolla. |
EEPROM | Electronically Erasable Programmable Read-Only Memory | Sähköisesti tyhjennettävä haihtumaton puolijohdemuisti. Voidaan tyhjentää sähköisesti ja kirjoittaa useita kertoja. |
bps | Bits Per Second | Bittiä sekunnissa |
ALDL | Assembly Line Diagnostic Link | Ei suomennosta |
OBD | On-Board Diagnostics | Eij |